Non-Teaching Staff INHURD

S/NO

NAME

POST

COLLEGE/DEPT/UNIT

DIRECTOR’S OFFICE

1.

Mr. G.O. Olaleye

Assistant Registrar

,,

2.

Mrs. K.O. Badmos

Secretarial  Assistant I

,,

3.

Mr. I.B. Muniru

Mail Assistant II

,,

4

Mr. A.A. Kilani

Driver

,,

DEPUTY DIRECTOR’S OFFICE

5.

Mrs. B.E. Ewuoso

Senior Sec. Assistant II

,,

REGISTRY

6.

Mrs. A.O. Agboola

Deputy Director  Administration

Registry

7.

Mr. O.O. Olagunju

Assistant Registrar

,,

8.

Mrs. G.C. Osuji

Secretarial Assistant I

,,

9.

Mrs. Y.O. Bello

Clerical Officer

,,

10.

Mrs. H.A. Lawal

Office Assistant

,,

PART-TIME DEGREE PROGRAMME

11.

Mr. H.I. Ejikime

Assistant  Registrar

PTDP

12.

Miss A.M. Sanusi

Higher Ex. Officer

,,

13.

Mrs. F.A. Bamisaye

Confidential Secretary

,,

14.

Mrs. B.M. Oluyemi

Mail Assistant IV

,,

PRE-DEGREE PROGRAMME

15.

Miss A.B. Cole

Senior Ex. Officer

,,

16.

Miss O.T. Afaraetu

Chief Clerical Assistant II

 

17.

Mrs. F.O. Bamgbose

Secretarial Assistant I

,,

18.

Mrs. M.R. Fasae

Mail Assistant IV

,,

FOUNDATION SCIENCE PROGRAMMES/CAMBRIDGE

19.

Mr. S.O. Onayemi

Higher Ex. Officer

,,

20.

Mrs. M.O. Adeniji

Secretarial Assistant I

,,

21.

Miss R.O. Oloyede

Office Assistant

,,

MANAGEMENT SCIENCE PROGRAMME

22.

Mrs. B.A. Olusoji

Senior Sec. Assistant I

,,

23.

Mr. A.D. Oloyede

Higher Ex. Officer

,,

24.

Mr. O.E. Onifade

Clerical Officer

,,

BURSARY

25.

Mrs. O.O. Oyewunmi

Chief Accountant

Bursary

26.

Mr. Akinbo

Principal  Accountant

,,

27.

Mr. O.A. Owoade

Resident Internal Auditor

Resident Internal Auditor

28.

Mrs. O.O. Olatunde

Accountant II

Bursary

29.

Mrs. R.O. Adegbite

Higher Ex. Officer (Accts)

,,

30.

Mr. O. Adurodola

Executive Officer (Account)

,,

31.

Mrs. F. Osayameh

Executive Officer

,,

32.

Mrs. I.S. Lawal

Secretarial Assistant II

 

33.

Mrs. N.A. Adeniji

Clerical Assistant

,,

34.

Mr. T.I. Lawal

Clerical Officer

 

 

PHYSICAL PLANNING

35.

Mrs. O.K. Akinsola

Chief Planning Officer

Physical Planning

36.

Mr. T.O. Odedunmoye

Chief Technical Officer

,,

WORKS AND SERVICES

37.

Mr. A.O. Balogun

Assistant Technician II

Works & Services

38.

Mr. T.A. Adekunle

Technician

,,

39.

Mr. Dada

Plumber

,,

MEDICAL LAB

40.

Mrs. M.A. Fadeyi

Medical Lab. Scientist

Health Service

41.

Miss B.E. Oluga

Medical Lab. Assistant

,,

LIBRARY

42.

Mrs. A. George

Prin. Librarian

Library

43.

Mr. T.O. Bello

Librarian II

,,

44.

Mr. S.O. Emmanuel

Librarian II

,,

45.

Mrs. U.G.  Oyagbinrin

System Analyst

,,

46.

Mrs. M.J. Sodiya

Clerical Officer

,,

47.

Mrs. B.M. Bhadmus

Office Assistant

,,

48.

Mrs. M.O. Osundiya

Library Assistant

,,

49.

Miss O.M. Onifade

Library Assistant

,,

ENVIRONMENTAL  MAINTENANCE UNIT

50.

Mr. J. Atteh

Higher Tech. Officer

Environmental  Maintenance Unit

51.

Mr. A. Dairo

Field Overseer I

,,

TECHNOLOGISTS

52.

Mr. S.A. Akinbola

Asst. Chief Technologist

Chemistry Laboratory

53.

Mr. A.M. Ishola

Senior Lab. Technologist

Physics Laboratory

54.

Mrs. C.A.K. Nwagboniwe

Senior Technologist

Biology Laboratory

55.

Mr. R.O. Quadry

Lab. Assistant

Chemistry Laboratory

LABORATORY DEMONSTRATOR

56.

Mr. G.T. Solola

Laboratory Demonstrator

 

57.

Mr. F. Akinwunmi

,,

 

58.

Miss T.O. Ogunkola

,,

 

59.

Mr. O.M. Olukowi

,,

 

60.

Mr. H.I. Kuforiji

,,

 

61.

Mr. S.O. Omeike

,,

 

SPORTS

62.

Mr. W.A. Adebiyi

Assistant Sports Coach II

 

DRIVERS

63.

Mr. C.C. Fynecontry

Drivers

 

64.

Mr. G.A. Adenuge

,,

 

65.

Mr. O. Adeboyega

,,

 

66.

Mr. G. Oredipe

,,

 

67.

Mr. D. Akinola

,,

 

68.

Mr. R. Labulo

,,

 

PORTERS

69.

Miss A.O. Adeniyi

Porter

 

70.

Mr. V.O. Akinleye

,,

 

71.

Mrs. R.A. Adoye

,,

 

72.

Mrs. H.G. Jolaoso

,,

 

HEALTH PERMANENT STAFF

73.

Dr. Amusan

 

 

74.

Mrs. O.O. Adebo

 

 

75

Mrs. O. Olayide